Kto może wyrobić Kartę Warszawiaka?

Każdy mieszkaniec stolicy słyszał o Karcie Warszawiaka, ale nie każdy wie, kto i jak może ją wyrobić. Tymczasem niesie ona ze sobą wiele korzyści – szczegóły poniżej.


Wiele osób jest uprawnionych do wyrobienia Karty Warszawiaka – nie jest to przywilej tylko dla rdzennych Warszawiaków. Co to jest Karta Warszawiaka, kto może ją wyrobić, ile kosztuje, gdzie ją odebrać? Wyjaśniamy poniżej.
Karta Warszawiaka to elektroniczny hologram przyklejony do Warszawskiej Karty Miejskiej. Uprawnia ono do przejazdów tańszymi biletami komunikacji miejskiej i licznych zniżek w różnych miejscach, np. na bilety do muzeum, teatru czy wejścia na basen.
Aby móc korzystać z Karty Warszawiaka, trzeba mieszkać w Warszawie i rozliczać w niej podatki. Jest to zatem zachęta, aby dokładać się do miejskiego budżetu. Posiadacze Karty Warszawiaka mogą korzystać z atrakcyjnych zniżek na długookresowe bilety komunikacji miejskiej, np. bilet 90-dniowy w strefie z Kartą Warszawiaka kosztuje 250 zł, a bez karty 280 zł.
Warto wiedzieć, że jest też Karta Młodego Warszawiaka – dla dzieci osób rozliczających PIT-y w Warszawie. Też uprawnia ona do tańszych przejazdów komunikacją miejską i różnych zniżek. Kartę Młodego Warszawiaka mogą wyrobić osoby w wieku do 21 lat, a także studenci do 26. roku życia.
Aby wyrobić Kartę Warszawiaka, trzeba złożyć wniosek w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego lub w Wydziale Obsługi Mieszkańców – osobiście lub przez Internet na stronie ZTM.

KKw,fot.Arcaion/Pixabay