Japonia w Powiększeniu – relacja z wieczoru

3 listopada 2010 roku odbył się niezapomniany wieczór „Japonia w Powiększeniu”. Szczegóły i relację z wydarzenia znajdziesz poniżej.

„Japonia w Powiększeniu” w Warszawie

Wydarzenie „Japonia w Powiększeniu” odbyło się w Klubie Powiększenie w Warszawie. Wzięli w nim udział także członkowie JAAP. To intrygujące połączenie warszawskiej atmosfery klubowej XXI wieku z wielowiekową, złożoną i zupełnie inną niż nasza, kulturą japońską.

Spotkanie „Japonia w Powiększeniu” poprowadzili – japonistka, Olga Barbasiewicz, która miała na sobie tradycyjne kimono japońskie z motywem chryzantemy, a także Tomasz Madej z Muzeum Azji i Pacyfiku.

Niezwykła kultura Japonii

Kultura Japonii jest złożona, różnorodna i inna od naszej, dlatego cieszy się dużą popularnością. Cenimy ją m.in. za język japoński, zwyczaje czy kuchnię, za egzotykę i oryginalność. Japończyków cechuje też powściągliwość i radość z każdej chwili, co można było poczuć także na spotkaniu.

Wydarzenie było świetną okazją, by odkryć różne tajemnice i poznać ciekawostki na temat Kraju Kwitnącej Wiśni, a także wiele obyczajów oraz historię Japonii. Można też było dowiedzieć się więcej o sushi oraz obejrzeć na żywo pokaz tradycyjnych tańców japońskich – Nihon buyō i teatru nō.

Tancerze wystąpili w intrygujących, starannie wykonanych i kolorowych strojach japońskich, zgodnie z japońską tradycją, której są wierni od wieków. Tańce Nihon buyō wykonała tancerka Hana Umeda, która uczyła się tradycji Nihon buyō w szkole Nishikawa-ryu w Tokio. Nihon buyō to elegancki i oszczędny w ruchach taniec. Artystka wykonała podczas spotkania cztery tańce – „Most czerwonych klonów”, „Wiosna pomimo kwitnienia śliwy”, „Lew z Yachiro” oraz taniec „Wieczorna wiśnia w dzielnicy rozkoszy”.

Z kolei tańce teatru nō wykonało japońsko-polskie małżeństwo, Yōko Fujii-Karpoluk i Jakub Karpoluk. Dodajmy, że teatr nō jest 600-letnią i zarazem najstarszą formą teatru japońskiego. Wyróżnia się delikatnością i wyrafinowaną symboliką. Państwo Karpolukowie są aktorami amatorami teatru nō, uczniami mistrza Akiry Matsui. Uczestnicy spotkania mogli podziwiać fragmenty trzech sztuk teatru nō w ich wykonaniu.

Duże zainteresowanie uczestników wzbudziły też pokazy wschodnich sztuk walki – czyli karate i walki kenjutsu, klasycznym mieczem japońskim.

Organizatorami wieczoru „Japonia w Powiększeniu” byli Muzeum Azji i Pacyfiku, Klub Powiększenie oraz Nippon Service Standards. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ambasady Japonii.

Kar, F: DeltaWorks / pixabay