Dlaczego Warszawa interesuje się tytułem ESK 2016?
Warszawa to miasto chaosu, improwizacji, nieprzewidywalnych procesów. Jego charakter jest zupełnie inny niż w innych europejskich stolicach – zdyscyplinowany i zaprojektowany w najdrobniejszych szczegółach. To miasto zmieniające się, otwierające nowe możliwości dla producentów kultury, aktywistów i instytucji. Warszawa jest aktywna, ekspansywna, dzika i nieprzewidywalna. Podczas gdy inne miasta stawiają na harmonię i porządek, Warszawa generuje całe spektrum oddolnych, niezależnych inicjatyw, które pozwalają jej zachować odpowiednią temperaturę życia kulturalnego. Podczas gdy wiele innych miast musi szukać swoich mocnych stron w swojej przeszłości lub mglistej przyszłości, to co najlepsze w Warszawie albo dzieje się na naszych oczach, albo wydarzy się lada chwila.
Sebastian Cichocki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Warszawa zawsze była miastem kultury. Posiada ponad 400 publicznych instytucji kultury i jeszcze większą, stale rosnącą liczbę instytucji prywatnych. Dominują te o randze krajowej i międzynarodowej: Teatr Wielki – Opera Narodowa, Filharmonia Narodowa, Zamek Królewski, Muzeum Narodowe oraz trzy najważniejsze instytucje wystawiające i gromadzące sztukę współczesną: Narodowa Galeria Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej i Centrum Sztuki Współczesnej im. Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Miasto pamięta też wielkich artystów – od Fryderyka Chopina, którego od 2010 roku upamiętnia ultranowoczesne, multimedialne Muzeum Chopina, po Magdalenę Abakanowicz, której rzeźby zdobią nadwiślańskie przestrzenie publiczne. Warszawa to także miasto kultury niezależnej. To tutaj swoją siedzibę ma większość organizacji pozarządowych w Polsce, powstają nowe niezależne galerie i teatry. Wreszcie w Warszawie jest wiele kawiarni/klubów, które stały się bardzo ważnymi ośrodkami kultury.
Warszawa ma też chęć i możliwości sukcesywnego rozwijania swojej infrastruktury kulturalnej oraz niewyczerpaną jeszcze kreatywność. Wielu artystów dostrzega w mieście ogromny potencjał, ale niestety widzi też, że nie jest ono dostatecznie rozpoznawane i powszechnie doceniane. W naszej wizji Europejskiej Stolicy Kultury 2016 kultura wtapia się w tkankę miasta i staje się częścią jego duszy, pomagając w ten sposób tworzyć przestrzeń, w której ludzie chcą mieszkać, tworzyć, pracować i odpoczywać. Europejska Stolica Kultury 2016 pozwoli Warszawie uwierzyć w siłę kultury, rozumianej jako sposób na życie, a nie tylko produkt, usługę, którą można kupić i sprzedać.
Komuś, kto po raz pierwszy odwiedza Warszawę, wydaje się ona nieprzyjazna, trudna do interpretacji, zimna. Jej uroda i miejski urok nie są oczywiste, czasem nawet dla samych warszawiaków. Warszawa to bez wątpienia miasto ostrych krawędzi. Centrum tworzy jednolita siatka ulic i budynków o prostych kształtach. To efekt powojennej odbudowy, która nadała miastu monumentalną skalę i wypełniła je zimną, modernistyczną architekturą. Pokrywa się to z innym stereotypem: Warszawa jako centrum biznesu i administracji, miejsce pracy, a nie miejsce relaksu, przyjemności i inspiracji. Dzięki udziałowi w programie ESK 2016 stanie się miastem uznanym za destynację kulturalną, areną spotkań z dobrą architekturą, miejscem, w którym przyjemnie spędza się czas.
Warszawa staje się coraz bardziej dostępna i czytelna. Wyzwania i trudności są coraz częściej postrzegane jako szansa, punkt wyjścia do eksperymentowania. Proces starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 odegra ważną rolę w odnajdywaniu i eksponowaniu piękna Warszawy, a także pobudzaniu mieszkańców i gości do nawiązywania emocjonalnej więzi z miastem. ESK 2016 pomoże nam również w zachęceniu planistów i architektów, władz miejskich i inwestorów do dbania o rzetelność i jakość projektów opartych na takich wartościach jak kreatywność, eksperyment i otwartość.
Warszawa, z tytułem Europejskiej Stolicy Kultury 2016, ma szansę stać się miastem znanym z tego, jak udało się przejść z lat „miejskiej nędzy” do epoki „miejskiego renesansu”. Warszawa odrodzi się jako prawdziwie współczesna metropolia, która znalazła nowatorskie rozwiązania swoich problemów i wypracowała nowatorskie podejście do rewitalizacji miasta i sztuki w przestrzeni publicznej.
Transformacja sektora kultury zostanie osiągnięta poprzez budowanie sieci, tworzenie nowych możliwości, dbałość o profesjonalizm, ale także zachęcanie do eksperymentowania i twórczej innowacyjności. Warszawa posiada prężny, niezależny sektor prywatny działający w obszarze kultury – obejmujący zarówno organizacje korporacyjne, jak i organizacje pozarządowe (ponad 1200). Taka skala i różnorodność wyróżnia Warszawę na tle kraju. Jednak jego rola na kulturalnej mapie Europy jest niewspółmierna do potencjału, jaki miasto posiada.
Chcemy, aby Warszawa była znana jako miasto, które tworzy kulturę i szuka nowych form wyrazu. Chcemy, aby warszawiacy nie tylko oglądali, słuchali i odwiedzali miejsca kultury, ale także doświadczali kultury w życiu codziennym – w swoich dzielnicach, w drodze do pracy iw miejscach spędzania wolnego czasu.
Warszawa to miasto zbudowane i odbudowane na przecięciu europejskiej historii. Ma symboliczne znaczenie dla Europy ze względu na jej zdolność do zachowania niesłabnącej zdolności leczenia swoich ran pomimo historii zniszczeń i ciągłych zmian politycznych. To doświadczenie daje podstawę do zawierania nowych sojuszy i odkrywania współczesnych wartości. Miasto oporu przez ostatnie dwadzieścia lat było motorem pozytywnych zmian i odrodzenia. Gospodarcze i kulturowe przemiany Warszawy są źródłem wiary w siebie iw Polskę – kraj o bogatej historii i zawsze młodym sercu.
Teraz Europa ponownie znalazła się na rozdrożu: problemy gospodarcze spowodowały spadek wzajemnego zaufania i zagrażają spójności wspólnoty. Warszawa, miasto, które ma wpisane w swoje DNA zdolność do odradzania się po trudnych czasach i które na nowo zaczyna doceniać siłę kultury oraz budowania relacji i poczucia własnej wartości, stoi teraz przed wyzwaniem odegrania ważnej roli w Europa.
Dlatego nasz udział w konkursie o tytuł ESK w 2016 roku ma na celu podkreślenie wagi fundamentalnych wartości dla Warszawy jako miasta poszukującego nowej roli: zaufania, dialogu, tolerancji i otwartości.
Przez zaufanie rozumiemy danie zielonego światła młodemu pokoleniu zaangażowanemu w kulturę. Młodzi ludzie mają pomóc miastu stworzyć nową wizję przyszłości. Dialog na tematy kultury i przyszłości miasta prowadzony będzie ze wszystkimi społecznościami. Dlatego zapraszamy mieszkańców do aktywnego udziału – nie tylko jako biernych odbiorców kultury, ale także jako twórców kultury. Z kolei działania prowadzone pod hasłem tolerancji i otwartości będą stymulować tworzenie pozytywnych relacji między większością a mniejszościami, między tubylcami a imigrantami. Warszawa ma stać się miastem przyjaznym i zróżnicowanym kulturowo.
Naszym marzeniem jest nadanie Warszawie większej siły i blasku. Wierzymy, że Warszawa wypracuje nową formę dialogu – odważnego, opartego na ścisłej współpracy, wspólnym rozwiązywaniu problemów i uważam, że każde europejskie miasto powinno być zaangażowane w transformację opartą na kulturze.
Stolica Polski znów może być popularna. Warszawa swoją energią, rozmachem, rozmachem i dbałością o jakość spełnia wszystkie kryteria, jakie są wymagane, aby Europejska Stolica Kultury 2016 była projektem, który zwróci uwagę współczesnego polskiego społeczeństwa na ważną rolę kultury.
Projekt Europejskiej Stolicy Kultury 2016 pomoże nam w budowaniu kreatywnych centrów i dzielnic – serca warszawskiego sektora przemysłów kreatywnych.
Kandydatura Warszawy do tytułu ESK 2016 odzwierciedla również fakt, że nasze miasto jest uznaną potęgą gospodarczą z silnym sektorem finansowym, przemysłem handlowym i produkcyjnym. Jest ośrodkiem wymiany gospodarczej, ale do tej pory nie udało mu się skutecznie przedstawić siebie jako centrum wymiany idei, innowacji, kreatywności i wiedzy. Tymczasem Europa Środkowa potrzebuje metropolii, która będzie w stanie napędzać postęp gospodarczy i zmiany społeczne. Warszawa jest predestynowana do tej roli: ma skalę, kontakty, potencjał twórczy, bazę wiedzy (w tym uczelnie wyższe) oraz sektor kultury zdolny do stworzenia klastra wiedzy i kreatywności o znaczeniu europejskim. Tym samym, w odpowiednich warunkach, Warszawa mogłaby stać się równorzędnym partnerem innych europejskich ośrodków twórczości.
(wpis archiwalny z 2011r.) Foto: Arcaion / pixabay