Targowiska warszawskie

Gdzie warszawianie robią zakupy najczęściej? Okazuje się, że nie tylko w modnych i nowoczesnych galeriach handlowych jak Złote Tarasy, Arkadia czy Galeria Mokotów, ale także na istniejących od lat targowiskach i bazarkach.


W Warszawie pełno jest miejsc dobrych na zakupy – m.in. Hala Mirowska, słynne Koszyki, Hala Banacha, Bazar Różyckiego, Bazar przy Hali Marymonckiej, Bazar na Kole itd. Zwykle zaopatrujemy się tu w świeżą żywność – warzywa, owoce, nabiał, wędlinę i mięso, ryby, pieczywo i ciasta, a także produkty sprowadzane z zagranicy, LE także ubrania, antyki i wiele innych produktów.
Baza Różyckiego – najstarszy i najsłynniejszy targ znajduje się na Pradze – to Bazar Różyckiego. Działa już od końca XIX wieku! Można na nim było kupić towary niedostępne w państwowych sklepach, co przyczyniło się do wielkiej sławy Bazaru, również poza granice nie tylko dzielnicy, ale i Warszawy w ogóle.
Przyjeżdżano tu na zakupy z okolicznych małych miast oraz wsi. Bazar słynie jako miejsce, w którym można kupić wszystko, m.in. żywność, ale także meble czy suknie ślubne. Co prawda dziś traktowany jest raczej jako ciekawostka i miejsce z dobrą żywnością, dziś nie wyznacza modowych trendów.
Hala Mirowska – równie słynne targowisko znajduje się w centrum Warszawy, w pobliżu ronda ONZ. Mowa oczywiście o Hali Mirowskiej. Hale pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, a wokół nich znajduje się kilkadziesiąt stoisk ze świeżymi warzywami i owocami, wędlinami i mięsem, pieczywem, produktami z zagranicy (chałwy, tahiny, hummusy itd.), pieczywem, nabiałem czy odzieżą. Przed halą są też stoiska florystyczne z kwiatami, nieopodal mały pchli targ ze starociami, są też knajpki, w których można zjeść przekąski itp.
Hala Banacha – kolejne miejsce, gdzie znajdziemy różne towary. Dziś jest jednym z najlepiej zaopatrzonych bazarów w Warszawie i cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Ochoty. Znajdziemy tu m.in. artykuły spożywcze, drobna elektronika, tekstylia, odzież używana, książki, antyki, artykuły gospodarstwa domowego. W bezpośrednim sąsiedztwie jest zaś Zieleniak, gdzie można kupić warzywa i owoce prosto od rolników, pieczywo, ale i chemię zagraniczną, np. proszki do prania z Niemiec.
Popularność zdobywają także targi ekologiczne (Bio Bazary) z żywnością i kosmetykami ekologicznymi, a także coraz chętniej organizowane w letnie weekendy Targi Śniadaniowe (np. na Żoliborzu i na Mokotowie). Można na nich zjeść m.in. dania z całego świata i kupić egzotyczne produkty.

Karo, foto:Tama66/Pixabay