Warszawa 2016

Festiwal sztuki nad Wisłą „Przemiany” to inicjatywa wielu organizacji i stowarzyszeń warszawskich, które postanowiły propagować działania zmierzające do zwrócenia się Warszawy i jej mieszkańców ku Wiśle. W większości miast ich mieszkańcy korzystają ze wszelkich dobrodziejstw i możliwości, jakie daje rzeka przepływająca przez miasto. Nad rzeką się jest, odpoczywa, spaceruje, na rzece się pływa, korzysta z restauracji, na rzece organizuje się pokazy czy imprezy integracyjne. Wystarczy prześledzić, jak rzekę przepływającą przez miasto wykorzystują chociażby mieszkańcy Berlina, Paryża czy Rzymu.

Tybr w RzymieRzekę wykorzystuje się oczywiście w celach żeglugowych ale dla mieszkańców miasta daleko ważniejsze są cele rekreacyjne czy użytkowe. Po rzece się pływa, wozi turystów jednostkami wycieczkowymi, nad rzeką powstają wreszcie najbardziej prestiżowe apartamenty mieszkalne z bezpośrednim dostępem do wody. Brzegi rzeczne to świetne miejsce dla architektów na realizację ich wizji i projektów budowlanych. Nie jest przypadkiem, że najpiękniejsze rezydencje i ogrody powstają właśnie nad brzegami rzek przepływających przez miasto.

Tymczasem w przypadku Warszawy życie rzeki jest w zasadzie odrębne od życia miejskiego. Rzeka żyje swoim własnym życiem, a zainteresowanie mieszkańców budzi tylko w przypadku, gdy zagraża substancji miejskiej wysokim poziomem wody.

Festiwal „Przemiany” to cykl wydarzeń trwających 4 wiosenno-letnie miesiące każdego roku w Warszawie. Jest to również jeden z istotnych elementów strategii kulturalnej władz stolicy w ubieganiu się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=2xmiU0Al7TA]

Więcej o projekcie „Przemiany” na stronie http://www.przemianyfestiwal.pl.

Dodaj komentarz