metro-schody

Nowe stacje metra w Warszawie gotowe!

Otwarte zostały nowe stacje II linii warszawskiego metra – Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. Pociągi od września jeździły testowo, w niedzielę, 15 września, już oficjalnie wożą pasażerów – pierwsze przejazdy są bezpłatne.

Jak wygląda obecna trasa? To I etap odcinka wschodnio-północnego drugiej linii metra. Do tej pory odcinek ten liczył ok. 6 km i obejmował 7 stacji – Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat-Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński. Od 15 września pasażerowie mają do dyspozycji trzy kolejne stacje – Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka.

Pierwsze kursy cieszyły się dużą popularnością – uruchomiono aż 3 nowe stacje. W czwartek, 12 września, inspektorzy budowlani podpisali ostanie wymagane dokumenty zezwalające na oficjalne otwarcie drugiej linii warszawskiego metra. Otwarcie było opóźnione o kilka miesięcy ze względu na uzyskanie pozwoleń na użytkowanie od służb wojewódzkich. 13 września, w piątek, dokumenty dotarły do ratusza i już od niedzieli składy oficjalnie wożą pasażerów od Ronda Daszyńskiego do Trockiej. 

Inwestycja kosztowała ponad miliard złotych – ¾ kosztów to pieniądze pozyskane z Unii Europejskiej. Wydłużona linia metra była testowana od początku września, ale bez pasażerów.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, zaprosił mieszkańców stolicy na bezpłatne kursy metrem na Twitterze – w niedzielę podczas otwarcia nowych stacji. Nie jest to koniec rozbudowy warszawskiego metra – według planów na początku kolejnego roku powinny zostać oddane kolejne stacje, na Woli.

Kkw. , foto: Activedia / Pixabay