Europejska Stolica Kultury – idea

Pomysł na projekt ‚Europejskich Miast  Kultury’ zrodził się z potrzeby wzmocnienia integracji kulturowej państw Unii Europejskiej. Pomysłodawczynią projektu była w 1985 roku grecka Minister Kultury. Inicjatywa przyjęła się nadzwyczaj szybko i funkcjonuje do dziś ale pod zmienioną już nazwą, czyli ‚Europejskiej Stolicy Kultury’.

Melina Mercouri - pomysłodawczyni projektu Europejskich Miast Kultury
Melina Mercouri – pomysłodawczyni projektu Europejskich Miast Kultury

Aktualnie obowiązujące zasady projektu zakładają wybór na każdy rok 2 miast europejskich z różnych krajów. Miasta te uzyskują tytuł ‚Europejskiej Stolicy Kultury’ oraz dotację celową z UE na prowadzenie działań kulturalnych. Celem jest oczywiście przyciągnięcie zagranicznej publiczności i prezentacja dziedzictwa kulturowego czy obyczajów swojego miasta, regionu czy kraju. Organizowane są z tej okazji różnego rodzaju koncerty, wystawy, festiwale czy innego rodzaju wydarzenia kulturalne.

Pierwszą polską stolicą kultury był Kraków, który to zaszczytne miano uzyskał w 2000 roku. Kolejnym polskim miastem, które w 2016 zostanie Europejską Stolicą Kultury będzie Wrocław.

Dodaj komentarz