sprawiedliwość-symbole

Bezpłatne porady prawne?

Nie stać Cię na prawnika, ale potrzebujesz porady prawnej? Mamy dobrą wiadomość – otóż nie musisz wydawać majątku. Tysiące osób w całej Polsce pomoże Ci bezpłatnie. Jak to możliwe?

Porady prawne są niezwykle drogie – zwykle kosztują od 50 zł do ponad tysiąca. Na szczęście jest możliwość uzyskania nie gorszej porady, korzystając z bezpłatnej pomocy prawnej. Dla wybranych zawód ten nadal jest misją i nie zawsze powinno się takie wsparcie przeliczać na pieniądze. W całej Polsce są też działający społecznie prawnicy, którzy udzielą porady oraz przygotują wymagane pismo prawnicze za darmo.

Drogie porady prawne

Klasyczna porada prawna kosztuje najmniej – zwykle trwa maks. kilkadziesiąt minut. Podczas spotkania prawnik tłumaczy konkretny problem i radzi, co należy zrobić. 

Koszt klasycznej porady jest różny – zależnie od miasta, długości spotkania i stopnia trudności problemu – wynosi od 50 do 200 złotych. Najdroższe są porady dotyczące zakupu mieszkania. Im większe miasto, tym stawki są wyższe. Za przygotowanie pisma – np. umowy, dokumentu do sądu, wniosku do komornika itd. – należy zapłacić od około 100 do 700 złotych.

Punkty pomocy dla potrzebujących

W całej Polsce jest 1500 punktów pomocy prawnej, w których można bezpłatnie skorzystać z pomocy, jeśli nie stać nas na skorzystanie z takich usług odpłatnie. Wymagane jest stosowne oświadczenie. Lista takich punktów znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Ewelina, foto: jessica45 / Pixabay